Ogród Edukacyjny inspirowany jest nurtami podążającymi w stronę alternatywnej edukacji, bliskiego kontaktu dziecka z naturą i leśnymi przedszkolami.

Jesteśmy w ogrodzie, starym sadzie pełnym drzew, ziół i krzewów. Latem wywieszamy hamaki i odkręcamy pompę z wodą lejącą się wprost do piaskownicy, a zimą wyciągamy jabłuszka do zjeżdżania po zaśnieżonej górce. Za to rowerki biegowe królują u nas cały rok! Na naszej działce zbudowaliśmy różne konstrukcje przestrzenne z palet i opon, aby dzieci mogły same nadawać im znaczenie podczas zabaw.


Kim jesteśmy?

Ogród Edukacyjny to
miejsce, które wspólnie
tworzą dzieci, opiekunowie,
rodzice i przyjaciele.

Dzieci

One znają ogród najlepiej. Dzieci są niezwykłymi, otwartymi na innych ludźmi. Lubią poznawać nowe słowa, historie, dźwięki, kształty, przedmioty, smaki, zapachy. Są ciekawe świata i chcą go doświadczać różnymi zmysłami. Lubią być w ruchu – skakać, biegać, jeździć na rowerkach, bujać się, wspinać po drzewach, rysować, lepić z plasteliny, szyć i malować, słuchać bajek, układać klocki czy kamienie.

Ogród codziennie żyje ich energią, pomysłami, działaniami, rozmowami… Dzieci poznają siebie i innych każdego dnia – znają swoje imiona, rodziny, ubrania, rzeczy czy śniadaniówki, rysunki i prace. Wiedzą kto co lubi, a czego nie. Tworzą swoją małą wioskę, z własnymi konfliktami i radościami.

P.S. Świat liter i cyfr nie jest im obcy. A do zabawy często bardzo potrzebny!

Rodzice

To oni znają swoje dzieci najlepiej. Rozmowy z nami, ich pomoc, wsparcie i energia tworzą Ogród każdego dnia.  

Mam na imię Kamila i jestem mamą dwóch chłopców Aleksia i Julka. Chłopców, którzy uwielbiają odkrywać świat, poszukują granic i używają swojej wyobraźni by bawić się i uczyć. Jako rodzic, marzyłam by znaleźć miejsce, w którym moje dzieci będą mogły się spełniać. Miejsce, w którym z pełnym szacunkiem do małego człowieka odbywają się niesamowite choć niby przyziemne rzeczy. To właśnie Ogród Edukacyjny.

Kamila, mama Aleksia i Julka

Agnieszka i Marcin, rodzice Benia

Synku?zapytałam pewnego dnia Co najbardziej podoba się Tobie w Ogrodzie? Syn spojrzał na mnie ze zdumioną miną. Nie wiesz? Wszystko! odparł mocnym głosem.

To najbardziej treściwa rekomendacja Małego Człowieka.  Jako rodzice czujemy ogromną wdzięczność, że Ogród Edukacyjny istnieje, tworzony jest z wielkim zaangażowaniem, a my jesteśmy częścią tej społeczności. Niezwykle trudno jest opisać WSZYSTKO w telegraficznym skrócie. To miejsce to nasza codzienna multiwitamina, na czele z witaminą N-Naturą (a więc błotem i kałużami oczywiście też;)). Wspaniale jest patrzeć na dzieciaki, które w niezwykle naturalny sposób korzystają ze swojego dzieciństwa. Porusza to nasze własne wspomnienia z młodych lat, pełnych frajdy na świeżym powietrzu, tworzenia zabawek, wymyślania nowych rozgrywek w grupie rówieśników, wspólnego uczenia się bez nadmiernej ingerencji dorosłych. Niesamowicie jest obserwować ogrodowe Opiekunki, które naprawdę towarzyszą dzieciakom, subtelnie je wspierając.

Dominika, mama Liama

Dla mnie jako dla mamy, najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo Liam’a. Jednak… Ogród Edukacyjny oferuje o wiele wiecęj, niż te oczywiste aspekty.

Oprócz poczucia, ze Liam jest w dobrych rękach, wiem, że ma okazje na naukę połączoną z zabawą, spędzanie czasu na świeżym powietrzu (i to tak dlugo, jak tylko uważa, że mu potrzeba), naukę podejmowania własnych decyzji, kontakt z dziećmi w różnym wieku (co jest dobrym przygotowaniem na życie w społeczeństwie), na obserwowanie mikro i makro otoczenia, wyostrzanie swojego instynktu, naukę pielęgnowania ziół i rośłin (które są częścia Ogrodu), a przy tym naukę szacunku do przyrody, zabawy na niekonwencjonalnym „placu zabaw”, rozwijanie kreatywności, odzyskanie odporności i wiele, wiele innych. Ma okazję do zabawy działającej na wszystkie zmysly!

Kasia, mama Antosia i Milenki

Jestem mamą dwójki energicznych maluchów uczęszczających do Ogrodu Edukacyjnego. Nie wyobrażam sobie zamknięcia ich na 7 godzin w jednym pomieszczeniu z 20 innych dzieci lub narzucenia im co mają w danej chwili robić, a co gorsza, kiedy mają być głodni. Ogród pojawił się na naszej drodze w doskonałym momencie, kiedy Starszak miał rozpocząć przygodę z przedszkolem. Niecałe dwa lata później dołączyła do niego młodsza siostra. Lubię mieć świadomość, że moje dzieci nie są „szufladkowane” że to co w innym miejscu uchodziłoby za wadę w Ogrodzie jest przekształacane w zaletę. Można powiedzieć, że Ogród jest dla nas, rodziców-rozbitków, latarnią wskazującą którędy trzeba pójść, żeby nie zaszkodzić swojemu dziecku w czerpaniu radości z dzieciństwa. 

Opiekunowie

Ogród to nasz wspólny projekt, który każdy wzbogaca swoją osobowością, umiejętnościami, doświadczeniem czy wartościami. Jesteśmy z dziećmi w Ogrodzie. Towarzyszymy im każdego dnia, wspieramy kiedy tego potrzebują. Jesteśmy zawsze w pobliżu, ale nie przeszkadzamy dzieciom. Lubimy przychodzić do Ogrodu, spotykać się z dziećmi, rodzicami, rozmawiać z nimi. Nie spieszymy się. Dajemy sobie, dzieciom i rodzicom przestrzeń na poznanie nas, zaufanie nam. Nasz wspólny czas z rodzicami to również ogrodowe ogniska czy warsztaty. Jesteśmy autentyczni w relacjach z dziećmi i innymi.

Ogród jest częścią mnie. Jest rewolucją i zmianą, ale też wyzwaniem, odpowiedzialnością i poświęceniem. Początkiem wspólnej podróży z kryzysami i zwycięstwami. Miejscem, w którym życie zwalnia, gdzie można być sobą, gdzie jest czas na refleksje, działania, a pomyłki i błędy są akceptowalne. Miejscem, gdzie liczy się człowiek, a dzieci postrzegane są jako złoże bogate w szlachetne kamienie, nieocenionej wartości.

Aneta Wszołek,
wychowawca

Odkąd jestem mamą, interesują mnie sprawy edukacji i wychowania. Dzięki współpracy z przedszkolem Wilde 9 w Greifswaldzie zobaczyłam, że możliwa jest nowa jakość relacji pomiędzy dziećmi i dorosłymi. Staram się rozwijać w sobie całościowość, integralność – tak, aby w kontakcie z dziećmi być kompletną i prawdziwą osobą. Wierzę w osobisty dialog z ludźmi, w to, że ludzie z poczuciem własnej wewnętrznej wartości nie potrzebują tresury. Ogród Edukacyjny to dla mnie początek nowej kultury komunikacji dla dobra coraz większej liczby dzieci i ich rodzin.

Elżbieta Stewart,
wychowawca

Przyjaciele

Nasi przyjaciele ogrodowego domu, którzy czasem zostają z nami na dłużej, a czasem spędzają z nami jeden dzień. Przyjeżdżają do nas z różnych krajów. Zawsze na nich czekamy i cieszymy się ze wspólnie spędzonych chwil.

I trained as a doctor and specialized in Psychiatry & Family Therapy. I have worked with consultation in decision-making. My role in the project is as sparring partner in administration. As I am fond of gardening (and children), I have also helped develop the play area, doing practical work and reusing / upcycling materials.
Ole, Dania

Azhar, Dania

I have a technical background and I have experience working with renewable energy environmental solutions. I have done practical work fixing up an old dairy building. I am the father of four children and, therefore, love kids and am interested in the way they are educated.

Bodil, Dania

I have a background as mother of four children and I have taught arts and crafts. I enjoy being part of diverse groups whether they are mixed culturally, age wise or internationally.

Jane, Dania

I have a background in education and some experience with young children; therefore I feel my role is to support the development of the Educational Garden by acting as a sparring partner for the staff as they gain fresh experiences during their daily interaction with the children and their parents. I believe all those involved in education should approach their work in a humble posture of learning.


Po co?

Aby dzieci, jak rośliny, mogły rosnąć i rozwijać się w piękne kwitnące okazy. Patrzymy na siebie jak na ogrodników, którzy mają ciepło i cierpliwość by zasilać te delikatne rośliny. Pracujemy według modelu doskonale znanego w Skandynawii:

- dzieci spędzają tyle czasu na świeżym powietrzu ile potrzebują, bez względu na pogodę – deszcz czy słońce, ciepło czy zimno. Bliski kontakt ze światem natury jest codziennością dla ogrodowych dzieci.

- każdy dzień przynosi nową naukę, zarówno dzieciom jak i dorosłym. Każde wyzwanie, działanie, interakcja dodają coś nowego. W ogrodzie dzieci mają możliwość uczenia się we własnym tempie, podążając za własnymi zainteresowaniami, a my towarzyszymy im w tym procesie.

- każde dziecko poznaje granice, swoje i innych. Gdy czyjeś granice są naruszane, pomagamy dziecku zakomunikować to osobie, która te granice narusza. Towarzysząc przy wzajemnym wyjaśnianiu sobie czego nie lubię lub co lubię, dajemy dzieciom możliwość bycia autentycznym i podejmowania własnych decyzji. Pomagamy im rozwijać odpowiedzialność osobistą, poczucie własnej wartości, a także nabywać umiejętności i wrażliwość społeczną.

Dla kogo?

Dla dzieci, rodziców, przyjaciół. Osób, które chcą z nami współpracować, dołączyć do nas czy odwiedzać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Ogrodzie, najlepiej przyjdź, odwiedź nas i sam/sama zobacz jak u nas jest! 🙂

Gdzie?

W Wołczkowie, z dala od wielkomiejskiego hałasu i zgiełku, w spokojnej okolicy. Nasz Ogród znajduje się 2 minuty drogi od przystanku autobusowego linii 105, 121, 122. Z centrum Szczecina samochodem można dojechać do nas w zaledwie 20 minut.
Adres:
ul. Ogrodowa 1b, Wołczkowo
tel.: 607 589 032
ogrodedukacyjny@gamil.com

Oferta

Rekrutacja trwa cały rok. Ilość miejsc jest ograniczona. W celu zapisania dziecka do Ogrodu Edukacyjnego prosimy o wysłanie danych kontaktowych: imię i nazwisko, wiek dziecka, tel. kontaktowy na adres: ogrodedukacyjny@gamil.com. Wyślemy informację zwrotną dotyczącą dalszych etapów rekrutacji.

Czesne miesięczne wynosi 850 zł + opłata za wyżywienie.
Opłata całoroczna wynosi 200 zł (na materiały)
Przyjmujemy dzieci w wieku przedszkolnym.
Jest możliwość przyjęcia dziecka przed ukończeniem 3 lat. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie.

Godziny otwarcia od 8:00 do 16:00
Tel kont. 607 589 032
e-mail: info@ogrodedukacyjny.com